Bebeklerde Badem Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Badem Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde badem yağı, bademin birçok faydasının olduğu belirtilirken bademden elde edilen yağın da inanılmaz faydası olduğu belirtilmektedir. Hafif kokusu ve tadında acılık bulunan badem yağının bebekler başta olmak üzere çocuklarda, yetişkinlerde birçok hastalığın giderilmesi için kullanıldığı belirtilmektedir. Özellikle yeni doğan bebeklerde badem yağının birçok faydasının olduğu belirtilirken doğum süreci itibariyle gaz problemlerinin artması sebebiyle anne ve bebek için sıkıntılı zamanlar başlar.

Bebeklerde badem yağı sayesinde yaşanabilecek şikâyetlerden kurtulmak mümkündür. Badem yağının içerdiği müshil etkisi sebebiyle bağırsağı yumuşatma etkisi bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı özellikle anne sütü emen çocukların anne sütünden kaynaklı vücudunda gereğinden fazla gaz biriktiği için bir tatlı kaşığı ağızdan badem yağı verilmesi ile karın bölgesine saat yönünde hafif hafif mesajlar uygulanması bu şikâyetin giderilmesine fayda sağlar. Badem yağı orijinal halinin bulunarak tüketilmesi bu süreç içerisinde oldukça faydalıdır. Şimdi diğer faydalarından bahsedelim.

Bebeklerde badem yağı uygulamaları
  • Özellikle bebeklerde tırnak uzunluğu sebebiyle oluşan küçük yaraların giderilmesinde badem yağı son derece etkilidir.
  • Yapılan araştırmalara göre bebeklerin baş bölümüne badem yağ sürülerek hafif masajlar yapılması bu bölümünde Konak oluşumunu engellerken; saçların daha gür çıkmasına fayda sağlar. Bu sebepten dolayı badem yağının hiçbir yan etkisi olmadığı için haftada bir baş bölümüne uygulanması tavsiye edilir.
  • Bebeklerde Müshil etkisi yarattığı için kabızlık probleminin de son derece etkilidir. Özellikle 1 ve 2 yaş bebeklerinde görülen kabızlığın giderilmesi için son derece etkilidir. Bu süreç içerisinde badem yağının bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak bebeklere yemeklerden önce verilmesi bağırsakların işleyişini kolaylaştırırken; bağırsakta bulunan su emiliminin artırılmasına fayda sağlar.
  • Bebeklerde badem yağı banyo yaptırıldıktan hafif masaj yapılarak uygulanması hem bebeğin rahatlamasını sağlarken hem de cildin gerekli ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar.
  • Badem yağının içerisinde yüksek oranda K vitamini ve A vitamini bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı banyo sonrasında masaj yapılırken kullanılması önemli faydalar sağlar.
  • Ciltte bulunan tahrişin giderilmesine etki ederken özellikle bebeklerde iltihap sebebiyle oluşan hastalıkların giderilmesine yardımcı olur.
  • Bebeklerde badem yağı alt bezi değiştirirken kullanılarak bu bölümde oluşan kızarıklığın giderilmesini destekler.
  • Bebeklerin dudak ve burun etrafında soğuk algınlığı sebebiyle oluşan çatlakların giderilmesinde de inanılmaz faydaları vardır.

Bebeklerde Badem Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Badem Yağı Kirpik Uzatır mı?

Badem Yağı Kirpik Uzatır mı?

Haber Bülteni

Güncel

Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Güncel

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?