Badem Yağı ve Hint Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Badem Yağı ve Hint Yağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Badem yağı ve Hint yağı, doğada yer alan bitkilerden elde edilen yağlar ile birçok hastalığa şifa sağlandığı belirtilmektedir. Kozmetik alanda kullanılan badem yağı ve Hint yağı ile cilt problemlerinin giderilmesi sağlanırken; ikisinin bir arada kullanılması ile etkisini artırdığı belirtilmektedir. Hint yağı tohumlardan elde edilen yağ olmasının yanı sıra, hafif kokusu bulunan ancak yemeklerde kullanılmaması gereken yağlar içerisinde bulunur. Tıp içerisinde kullanılan Hint yağının birçok şifası olduğu belirtilmektedir. Badem yağı badem çekirdeğinin sıkılması yöntemiyle elde edilirken, hafif kokusu bulunur. Badem yağı ve Hint yağının saç üzerinde de inanılmaz faydaları vardır. Şimdi etkilerinden bahsedelim.

Badem yağı ve Hint yağı faydaları nelerdir?
  • İkisinin bir arasında arada kullanılması ile güneşin oluşturduğu olumsuz ışınların etkilerini giderir. Güneş lekeleri, çatlak problemi, kuruluk gibi oluşan cilt hastalıklarının giderilmesi üzerinde faydaları olduğu belirtilmektedir. Gece yatmadan önce temiz cilde uygulanması ile cilt bakımı gerçekleştirilir. Bu sebepten dolayı gündüz yapılmaması tavsiye edilir. Aksi halde makyaj yapılması zor olur.
  • Yatmadan önce uygulanan badem yağı ve Hint yağının masaj yapılarak cilde yedirilmesi ile yarım saat bekletilmesi sonrasında soğuk su ile cildin temizlenmesi halinde ciltte bulunan kaz ayağı, ince kırışıklıklar ve dudak etrafında bulunan kırışıklıklarının giderildiği gözlenir.
  • Ayrıca badem yağı ve hint yağının kullanılması ile cilt üzerinde bulunan ölü hücrelerinin temizlendiği belirtilmektedir. Bunun yanı sıra yeni hücre oluşumuna fayda sağlar.
  • Saçların dolgunluğunun ve parlaklığının kazandırılması için badem yağı ve Hint yağının birlikte kullanılması ile karışım hazırlanarak banyoya öncesinde saça sürülür. Yarım saat bekletildikten sonra iyice saçların yıkanmasının ardından haftada bir kez bu işlemin uygulanması saçta bulunan kepeklenme, enfeksiyon, deri hastalıkları gibi oluşumların giderilmesi üzerinde etki eder.
  • Hint yağı ve badem yağının kirpik ve kaşlar için kullanıldığı belirtilmektedir. Pamuk yardımı ile kaş ve kirpiklere uygulanacak bu yağlar sayesinde bu bölümde uzama meydana gelir. Özellikle yatmadan günlük uygulandığı zaman kıl köklerinin beslenmesine fayda eder.
  • Badem yağı ve Hint yağının eklem ağrıları üzerinde inanılmaz faydaları vardır. Ağrının olduğu bölüme masaj yapılarak yedirilmesi halinde ağrılarının dindirilmesine fayda eder.
  • Hint yağı kullanılarak kabızlığın tedavisi gerçekleştirilir. Gün içerisinde bir çay kaşığı Hint yağının tüketilmesi müshil etkisi yaparak bağırsağın temizlenmesine fayda eder. Ayrıca sinir hastalıkları üzerinde de etkisi olduğu belirtilmektedir.
  • Badem yağı kullanılarak kolesterolün düşmesi sağlanırken; tansiyon problemlerinde de oldukça etkilidir. Hafıza kaybı, damarsal problemler gibi sıkıntıların giderilmesi için de kullanılır.
  • Ancak badem yağı ve Hint yağını emziren annelerin ve hamile olan kişilerin doktora sormadan uygulama yapması doğru değildir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir.

Badem Yağı ve Hint Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni