Badem Yağı Göze Zarar Verir  mi?
15 Mayıs 2024

Badem Yağı Göze Zarar Verir mi?

Badem yağı göze zarar verir mi, badem yağının alternatif tıp içerisinde birçok faydasının olduğu belirtilmektedir. Kaş, kirpik, saç, cilt, bağışıklık sistemi, bağırsak problemleri gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı belirtilmektedir. Özellikle bayanların kirpik uzatmak için badem yağı kullandığı belirtilirken; bu uygulama ile kıl köklerinin dolgunluğunu kazanması ve güçlenmesi sağlanır. Badem yağı doğal olması, içerisinde hiçbir katkı maddesi bulundurmaması nedeniyle yan etkisinin çok az olduğu belirtilmektedir. Çağımızda kullanılan Kozmetik ürünlerinin hemen hemen hepsinin içerisinde badem yağı bulunmaktadır. Badem yağı içerisinde E, K, D, A vitamini, magnezyum, kalsiyum gibi birleşen ve mineraller bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı özellikle kirpiklerin beslenmesinde son derece etkili olduğu belirtilirken; kirpik dökülmelerini giderir. Aralarında bulunan boşlukların giderilmesine fayda sağlar. Bu uygulama ile badem yağının göz içerisinde doğru kaçtığı belirtilmektedir. Badem yağı göze zarar verir mi, herhangi bir büyük zarar vermezken yine de kullanan kişinin dikkatli olması son derece önemlidir. Bu bölümde bulunan derinin yumuşatılmasına fayda sağlarken; klinik olarak kirpiklerde fayda sağladığı kanıtlanmıştır. Badem yağının içerisinde uçucu yağlar bulunmaktadır. Kirpiklere sürüldükten sonra belirli bir süre beklenmesinin ardından uçarak kaybolduğu belirtilmektedir. Bazı kişilerde ufak çaplı yan etkiler gözlendiği görülmektedir. Bu nedenle doktor kontrolü gerekir.

Badem yağı göze zarar verir mi uygulaması

Özellikle kirpik sorunu yaşayan kişilerin badem yağı uygulaması yaptığı bilinmektedir. Kirpiklerin sıklaşması için kullanılan badem yağının bu esnada göz bölümüne temas ettiği belirtilmektedir. Göz vücudumuz içerisinde en hassas olan organlardan biridir.
  • Kirpiklere uygulanan badem yağının gözlere girmesi sebebiyle göz bölümünde yanma gibi belirtiler oluştuğu gözlenir.
  • Bu sebepten dolayı hemen badem yağı uygulanmasının bırakılarak gözün bol su ile iyice yıkanması gerekir. Önemsenmeyerek dikkate alınmaması halinde mikrop kapmasına sebep verir.
  • Uygulama yapılırken hijyenik koşullar gözetilmeden uygulama yapılması gözün mikrop kapmasına neden olur. Özellikle badem yağı kirpik uygulaması yapan kişilerin öncelikle ellerini bol su ile yıkayarak temizlemesi gerekir. Bu süreç içerisinde antibakteriyel sabun ile ellerin temizlenmesi gerekir.
  • Bu süreç içerisinde parmak uçlarının göz ve etrafına temas etmesi bu bölümün bakteri, enfeksiyonu, iltihaplanma gibi problemlere maruz kalmasına neden olduğu açıklanmaktadır. Bu noktada badem yağı göze zarar verir mi sürecinde yağdan ziyade kişinin temizlik kurallarına dikkat etmemesi sebebiyle zarar gördüğü belirtilmektedir.
  • Badem yağının bir parça pamuğa sürülerek kirpik üzerinde gezdirilmesi ile masaj yapılması esnasında gözlerin kapalı olması zarar görmesini engeller. Özellikle bu işlemin yatmadan önce göz kapatılarak uygulanması halinde göz kapağının hiç açılmadan uykuya geçilmesi gözün zarar görmesini engeller.
  • Ayrıca badem yağının kirpiğe gündüz uygulaması bazı kişilerde gözde bulanıklık oluşmasına sebebiyet verdiği belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı böyle şikâyetleri bulunan kişilerin badem yağı uygulanmasını gece kullanması tavsiye edilir. Gecede aynı şikâyetler devam ediyor ise badem yağı kullanmayı bırakmamaları tavsiye edilir. Vakit kaybedilmeden doktora gidilerek göz muayenesi yaptırılması gerekirken; doktorun vereceği bilgiler ışığında badem yağı uygulamasına devam edip edemeyeceğinin kararı verilir.

Badem Yağı Göze Zarar Verir Mi Yorumları

soru

Mine

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhaba benim kirpiklerim sürekli makyajdan dolayı dökülmeye başladı bana önerilen yağlardan biri de buydu badem yağı ben de kirpiklerime sürmeyi düşünüyordum ama göze zarar verdiğini bilmiyordum bu gerçekten doğru mu?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba, badem yağı genel olarak kirpik bakımında kullanılır ve faydalıdır. Ancak, göz ile temasından kaçınmak gerekir, çünkü göze kaçarsa tahrişe neden olabilir. Kullanırken dikkatli olmanı ve fazla miktarda kullanmaktan kaçınmanı öneririm. Ayrıca, kirpiklerine zarar veren makyaj malzemelerini de gözden geçirmen iyi olabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Saça Badem Yağı Sürmek

Saça Badem Yağı Sürmek

Güncel

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?