Badem Yağı Saç Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Badem Yağı Saç Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Badem Yağı Saç; Doğal, şifalı bitkiler arasında en yaygın olarak bilinenlerden birisi de bade yağıdır. Günümüzde kadınlar güzellik için daha doğal olan bakım ürünlerini tercih ediyorlar. Kozmetik ürünler içerisinde kimyasal madde bulundurduklarından mutlaka bir yan etkileri de olabiliyor. Bu nedenle bitkisel tedavi yöntemleri çok daha sağlıklı olduğundan tercih ediliyor. Badem yağı, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir yağ. Badem yağının yapısında E ve D vitaminleri, magnezyum ve kalsiyum mineralleri bol bulunur. Saç kırıkları daha hiç oluşmadan engelleyen, besleyici, yumuşaklık veren, gürleştirici gibi birçok faydası vardır. Kaşlar için ve kirpikler için de yaygın olarak kullanılan bir bitkisel tedavi yöntemidir. Kaş ve kirpiklerde kıl köklerini canlandırır. Bazen başka bitkisel ürünlerle karıştırılarak yeni bir kür olarak bazen de yalnız başına kullanılabilir. Badem yağı; tırnakları güçlendirir, eller için nemlendiricidir, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucudur ve bu gibi daha birçok faydalı yanı vardır.

Badem Yağı Saça Uygulanması; Badem yağını saçlarınız uzun ise üç yemek kaşığı kadar kısa ise bir buçuk yemek kaşığı kadar avuç içlerinizi dökün ve kuru olan saçlara masaj yaparak uygulayın. Badem yağı hemen hemen 1-2 saat kadar saçlarınızda bekletin. Ardından ılık su ile iyice durulayın. Suyun ılık olmasına dikkat edin. Saçlarınızı badem yağından tam anlamı ile arındırılıktan sonra her zaman kullandığınız şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Eğer badem yağını kullanırken kokusundan rahatsız oluyorsanız badem yağını gül yağı veya lavanta yağı ile karıştırarak uygulayabilirsiniz.

Badem yağı saçta beklediği esnasında yapısındaki vitaminler saçların köklerine kadar iner. Saçların dipten, kökten beslenmiş olur. Bu sayede saçlar daha canlı ve sağlıklı bir görüntüye kavuşur.

Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?
  • Badem yağının yapısında bulunan yağ asitleri ile saç besler, saçların daha yumuşak daha güçlü olmasını imkân sağlar. Saçları nemlendirir ve daha güzel görüntüye sahip olmasını sağlar.
  • Badem yağı saçlar için ipeksi bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Daha parlak ve daha canlı olmasını sağlar. Badem yağını her gün bu nedenle kullanmalısınız.
  • Badem yağının içinde A, D, B1, B2 ve B6 vitaminleri bakımından zengindir. Badem yağı doğal bir nemlendirici niteliğinde olduğundan saçların beslenmesine olanak sağlar. Badem yağının içeriğinde bulunan magnezyum (Mg) minerali ve vitaminler sayesinde saçların sağlıklı olarak uzamasına yardım eder. Saçların uzamasının yanı sıra saç tellerinin daha kalın olmasını sağlar ve saç tellerinin koparak kırılmasına engel olur.
  • Saçların dökülme nedeni genel olarak vücuttaki magnezyum eksikliğinden ileri gelir. Bu nedenle saç dökülmesi sorunu olan bireyler magnezyum bakımından zengin olan besinleri çok tüketmelidir. Bademi de ister yiyin isterseniz de yağ halini saçlarınıza uygulayın. Her iki türlü de mutlaka faydasını göreceksiniz.
  • Saçları kel olan ve bundan rahatsız olanlar da kafalarına badem yağını sürebilirler. Geceleri yatmadan önce kafaya sürüldükten sonra kafanızı bir havlu ile sarın ve öylece uyuyun. Sabah kalktığınız zaman ılık bir su ile saçlarınızı durulayın. Düzenli ve uzun vadede yapıldığı zaman etkisini gösterecektir.
  • Yaşlandığımız zaman saçlar aklaşmaya başlar. Fakat günümüzde stres kaynaklı olarak da saçlarda beyazlık genç yaşlarda da sık rastlanılan bir durumdur. Bu nedenle badem yağı kullanılabilir. Saçların beyazlaşmasını ve yıpranmasını önler.
  • Kullandığımız şampuanlar, sık sık şampuan değişikliği, stres gibi etkenler saçta kepek oluşumuna neden olur. Badem yağını saçlara kullanmak da kepek oluşumunu engeller. Kepek sorunu için badem yağı maun yağı ile karıştırılarak bir kür hazırlanır ve saçlara uygulanır. Bu kür saçlara gece yatmadan önce uygulanır, sabah kadar bekletilir. Badem yapı saç köklerini besleyerek saçtaki kepekleri yok eder. Maun yağı ise antibakteriyel nitelikte olup kepeğin tekrar oluşmasının önüne geçer.
  • Eğer saçlarda elektriklenme problemi varsa badem yağı bu problemi azaltır. Badem yağı yapısında bulunan E vitamini sayesinde saçlara hafif masajlara uygulandığı zaman elektriklenme sorunun ortadan kaldırır.
  • Yağlı saçı olanlar haftada bir defa uygularken kuru saçlara sahip olan bireyler haftada iki defa uygulayabilirler.

Badem Yağı Saç Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni