Hamilelikte Badem Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Hamilelikte Badem Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Badem Yağı, genellikle hamilelikte esnasında kullanılmakta olan badem yağı ayrıca cilt bakımının yanı sıra cilt onarımı içinde de kullanılmaktadır. Pek çok bayanın korkulu rüyası haline gelen hamilelik çatlakları asırlar öncesinden gelerek günümüzde de sorun olmaya devam etmektedir. Hatta pek çok anne olmak isteyen bayanlar çatlaklar yüzünden anne olmayı ertelemekte veya hiç çocuk sahibi olmayı düşünmemekteler. Badem yağı hem hamilelikte kullanıldığı gibi hem de hamilelik sonrasında kullanılması cilde fayda sağlamasının yanı sıra anne adayının vücut ağrılarının da hafiflemesine yardımcı olur. Ciltte meydana gelen beyaz ve pembemsi renkteki yara izini andıran lekelere hamilelik çatlağı adı verilir. Çatlağın en belirgin olarak bıraktığı görüntü ciltte derin ve küçük olmayan çöküntülerdir. Özellikle açık tene sahip bayanlarda meydana gelen bu çatlaklar uçuk pembemsi renk de kendini gösterir. Bu durum esmer bayanlarda ise kendi cilt renginin aksine açık renklerde meydana gelir. Hamilelik çatlakları genel olarak ciltte bulunan ve kollejen diye adlandırılan bir maddenin ayrışmasından meydana gelmektedir. Oluşan bu çatlaklar hiçbir şekilde ağrıya neden olmamakla beraber ancak sıklıkla yaşanan kaşıntılara neden olabilir. Çatlaklar en fazla vücudun alt karın kısmında rastlanmakla birlikte kalçalarda, bacaklarda, uyluklar da göğüslerde ve kollarda dahi meydana gelebilmektedir. Bazı durumlarda rastlanan çatlaklar genetik olarak kişilerde meydana gelebileceği gibi aşırı kilo artışı da çatlaklara sebep olabilmektedir. Böyle durumlarda ise hamilelikte badem yağı kullanılması kişilere ilaveten katkılar sağlayacaktır.

Hamile bayanların badem yağını yalnızca oluşan çatlarlar üzerinde kullanmaları yeterli olmayabilir. Bu nedenle badem yağı ile kakao yağı, papatya yağı E vitamini ve jojoba yağıyla karıştırılarak çatlaklar için mükemmel bir bakım yağı elde edebilirsiniz. Ancak anne adaylarına önerimiz henüz çatlaklar meydana gelmeden önlemlerin alınması ise çatlaklar oluştuktan sonra yapılan bakımlardan çok daha tesirli olmaktadır. Bu yüzden kesinlikle unutulmamalıdır ki meydana gelmiş çatlakların giderilmesi gerçekten de çok güçtür. Maalesef günümüzde hemen hemen 100 hamile kadından 90 kadarında göbek ve basen bölgesinde çatlaklar meydana gelmektedir. Ancak bu çatlaklar hamileliğin ilk 4 ayından sonra ağır ağır oluşmaktadır. Nedeni ise hamile bayanın hormonları vücutta değişime uğraması sonucunda ve anne karnının ani ve hızlıca büyümesinden kaynaklanır. Hamile bayanlara bir de önerimiz olacak, kesinlikle hamilelik süresince çatlakları şiddetli ve aşırı bir şekilde kaşımayın. Çok gerekirse avuç içinizle ovuşturarak hissedilen kaşıntıyı alın. Badem yağının cilde uygulanması düzenli uygulanması için her sabah ve gece yatmadan önce mutlaka çatlakların üzerine badem yağı uygulayarak oluşmasına engel olabilirsiniz. Ayrıca badem yağı kullanımı vücudun yumuşamasına yardımcı olarak çatlakların ilerlemesini ve oluşumuna mâni olur.

Hamilelikte Çatlağı Önlemenin Birkaç Yolu
  • Hamile bayanlar mutlaka hekiminizin önerdiği kremleri 3 aydan sonra önerilen şekilde uygulamaya başlayın. Bu nedenle hamilelikte çatlak engelleyici kremler oldukça önemlidir.
  • Çatlak tedavisinde kakao yağının oldukça etkili olduğu söylenir. Ancak kakao yağını badem yağıyla karıştırarak kullanın fakat bazı hamilelerde bu ikili karışım bazı alerjik fonksiyonlara neden olabilmektedir.
  • Badem yağını düzenli bir şekilde her gün mutlaka uygulamayı ihmal etmeyin. Ancak hassas bir cilt tipine sahip iseniz ilk kullanım çok önemlidir bu nedenle doktorunuza danışarak uygulayın.

Hamilelikte Badem Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Acı Badem Yağı Sakal Çıkarır mı?

Acı Badem Yağı Sakal Çıkarır mı?

Badem Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Badem Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Doğal Badem Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Badem Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı Badem Yağı Yüze Sürülürmü?

Acı Badem Yağı Yüze Sürülürmü?

Acı Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Acı Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?